O přírodě toho víme už mnoho, abychom si své poznatky mohli vyzkoušet v praxi, rozhodli jsme se vypravit na exkurzi do Bečovské botanické zahrady. Prohlédli jsme si rostliny vzácné i ty úplně běžné. Pozorovali jsme domácí zvířata, zaposlouchali jsme se do zpěvu ptáků a sledovali život ryb v sádkách.
Po příjezdu na nás čekala hra Zvířecí detektiv, kdy jsme sledovali stopy zvířat v přírodě, hledali srst, trus a jiné znaky pro vystopování zvířete. Po skončení stopovačky jsme své poznatky zpracovali, zapsali a zakreslili. Celá návštěva se velmi vydařila a my jsme byli obohaceni o nové poznatky z přírody.
Mgr. Jana Nápravníková, Mgr. Michaela Pecherová, Barbora Habalová Foto

Děti v oddělení Delfínků minulý týden vyráběly dózy na poklady. Nejprve si natřeli dózu bílou barvou a druhý den jsme se naučili ubrouskovou metodu. Vystříhali z ubrousku obrázky, co se jim líbili a nalepili jsme je na dózy. Děti byly moc šikovné. M. Mašlonková
V pondělí 8. 6. jsme přijali pozvání rodičů naší spolužačky Marušky a rozhodli se strávit celé školní dopoledne společným učením v přírodě, v jezdeckém areálu. Měli jsme možnost zopakovat si všechny naše poznatky z tématu Hospodářská užitková zvířata i Domácí mazlíčci. Našima rukama prošla všechna koťata, morčata i čerstvě narození králíčci. Od berana a jeho stáda, stejně jako od prasete jsme si ale drželi patřičný odstup, zato koně jsme si mohli hladit do sytosti. Vyzkoušeli jsme i nový sport – hobby horsing. Skákali jsme přes překážky, běhali ve výběhu, poslouchali vyprávění o koních a bylo nám moc krásně. Jsme rádi, že při loučení padl návrh na další společné aktivity, na které se už teď moc těšíme.
J. Wenzlová
Třída 5.B se vydala na školní výlet do Karlových Varů. Už samotná cesta vlakem byla pro děti velkým zážitkem a celý den jsme si společně opravdu užili.
Naší první zastávkou byla slavná sklárna Moser, kde jsme měli možnost vidět foukání a broušení skla. Děti obdivovaly šikovnost sklářů i nádherné výrobky. Poté jsme navštívili muzeum sklárny, kde jsme si prohlédli krásné vázy, poháry a další umělecké předměty.
Další část našeho výletu patřila návštěvě Varyády. Odtud jsme se městskou hromadnou dopravou přesunuli autobusem až k hotelu Pupp. Následovala příjemná procházka po karlovarské kolonádě. Obdivovali jsme známé Vřídlo, prošli jsme kolem Mlýnské kolonády i hotelu Thermal. Samozřejmě nechyběla ani ochutnávka tradičních lázeňských oplatek a osvěžující zmrzliny.
3. června se 5.B vypravila na exkurzi do Tachova a okolí. Naší první zastávkou byla 18 metrů dlouhá vesmírná raketa. Trochu nás mrzelo, že jsme nemohli vstoupit dovnitř ani si vyzkoušet slíbené virtuální brýle, ale vše nám vynahradilo velmi zajímavé vyprávění možná budoucí astronautky Marušky. Ta se zapojila do projektu EASA (evropská NASA) a vyprávěla nám, jak si mohla vyzkoušet stav beztíže. Její povídání bylo velmi poutavé, dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí o vesmíru i výcviku astronautů.
Poté jsme se vydali na rozhlednu Vysoká. Cestou vzhůru jsme poctivě počítali schody a zjistili jsme, že jsme jich zdolali celkem 144. Odměnou nám byl krásný výhled do okolní krajiny.
Během výletu jsme si prohlédli také pomník husitské bitvy a následně zamířili do jízdárny ve Světcích. Tam nás přivítal úžasný pan průvodce, který s velkým nadšením vyprávěl o historii této nádherné stavby. Velmi mile nás překvapilo, že jsme si mohli vyzkoušet historické kostýmy. Děti byly nadšené a na chvíli se přenesly do dávných časů.
Ke konci naší výpravy jsme navštívili památník Mohyla připomínající události druhé světové války. Nakonec jsme si ještě zasportovali na dětském hřišti a plni krásných zážitků jsme se vlakem vydali zpět do Mariánských Lázní.
Zdeňka Matějková, Jitka Sidorjáková Foto

Vážení rodiče, žáci a strávníci,
naše nabídka svačinek od firmy Café Meriska (Tři Sekery) bude výjimečně přerušena z důvodu dovolené zaměstnanců dodavatelské firmy. Od úterý 2.6. do pátku 5.6.2026 si ve škole svačinku nekoupíte. Od pondělí 8.6.2026 svačinky budou pokračovat. Děkujeme za pochopení.
![]()
Pondělní ráno 1. června 2026 patřilo na naší Základní škole Úšovice oslavám Mezinárodního dne dětí. Přilehlé sportovní hřiště a celé okolí školy se proměnily v jedno velké energií nabité herní centrum. Pro své mladší spolužáky z 1. stupně si žáci z 9. tříd připravili celkem 12 různorodých stanovišť, která prověřila nejen obratnost, ale i týmového ducha. (Foto a text dále)
Ve čtvrtek 28.5. se oddělení Lvíčat vypravilo na mariánskolázeňské nádraží. Podívali jsme se do budovy, kde nám paní na pokladně dala dětské jízdenky. Jeli jsme výtahem na druhou kolej a podívali se na odjíždějící vlak. Dětem se tam moc líbilo a poznali zase kousek svého města. I. Průchová, J. Henzlová a J. Havránková Foto
V oddělení Lvíčat jsme minulý týden měli projekt o kamarádství. Každý den jsme plnili nějaké úkoly: kreslili kamaráda, hráli scénky, udělali koláž s obrázky rukou, ve kterých byla přání v čem můžeme pomáhat. Doufám, že nás to trochu povzbudí v tom, aby se k sobě všichni chovali lépe. Nakonec někteří kamarádi dostali diplom. I. Průchová, J. Henzlová a praktikantka J. Havránková Foto
![]() ![]() ![]() ![]() |