ROZVRHY ZDE!

Kompletní informace o organizaci výuky od 19.10. – 23.10.2020: Omlouvání, známkování, zapůjčení techniky...

28.8.2020 to bylo právě 60 let, kdy byla slavnostně otevřena tato NOVÁ ÚŠOVICKÁ ŠKOLA. Pokoušíme se i v těchto obtížných časech připravit připomínkové akce, vytisknout brožuru, připravit výstavku, psát články.

Ve zpravodaji města psali o výročí naší školy

Pamětníci k výročí ZŠ Úšovice - 60 let, to už mnohým z nás bylo, ale 28.8.2020 měla toto výročí i úšovická škola, která byla v roce 1960 slavnostně otevřena. Říkalo se NOVÁ ÚŠOVICKÁ ŠKOLA.

Úšovice měly školu 1.-5. ročník u kostela sv. Antonína Paduánského. Autobus městské dopravy končil na rozcestí ulice Palackého a Na Průhonu. Po válce, kdy tady v Hamrníkách vznikla kasárna, byly postaveny jednopatrové domy pro vojenské činitele. Zastávka autobusu na Plzeňské se proto stále jmenuje Státní domy. Při rozvoji Jáchymovských dolů se postavily v letech 1957-1958 dvoupatrové domy,další stavělo město, a tak na polích vzniklo tzv. Nové sídliště.
Když se sem stěhovaly další rodiny, bylo potřeba postavit novou školu. A to se uskutečnilo k 28.srpnu 1960. Vznikly dvoupatrové budovy 3.ZDŠ s SVVŠ a mateřská škola (dnes pobočka) a jednopatrová budova jeslí (dnes Dráček). Ze "staré školy" se tehdy stala pobočka. Jak se přistěhovávali lidé, tak přibývalo i žáků ve škole. Běžně bylo ve třídě 33-35 žáků, ale ve školním roce 1964-65 jsem měla v 5. třídě i 45 žáků. Mívali jsme 3 i 4 paralelní třídy.
Prvním ředitelem byl obětavý pan Eduard Hrkal, zástupcem ředitele pro 1. st. pan Jaroslav Novák a pro 2. st. pan Miloslav Pelc, který se stal ředitelem až do odchodu do důchodu.
Při úklidu nové školní budovy pomáhali učitelé i rodiče.
Ještě žijí i pamětníci z řad 1. učitelů a těší se, že během školního roku se bude toto výročí i nadále připomínat.

noviny usovice

Dagmar Blažková, Hana Knížáková